Jeśli masz pytania zadzwoń pod 880 722 589 - technicy czekają
 
Grzyby pleśniowe, grzyby domowe, wykwity solne, purchle - różnice Drukuj Email
 
Grzyby pleśniowe to bardzo liczna grupa organizmów należących do klas sprzęźniaków (Zygomycotina), workowców (Ascomycotina) i grzybów niedoskonałych (Deuteromycotina). Najczęściej spotykamy je na powierzchniach tynków, tapetach, powłokach malarskich, drewnie i materiałach drewnopochodnych. Są wśród nich gatunki patogenne (patogeny) bardzo szkodliwe dla zdrowia. Grzyby pleśniowe pojawiają się zawsze tam gdzie znajdują dobre warunki do rozwoju. Sprzyjającymi czynnikami są: właściwy poziom wilgotności, odpowiednia temperatura i pokarm. Najczęstrze  błędy eksploatacyjne sprzyjające rozwojowi grzybów to: nadmierna emisja pary wodnej (np. suszenie prania w pomieszczeniach do tego nie przystosowanych), brak lub niewydolna wentylacja pomieszczeń, oszczędności w ogrzewaniu lokali, a na dodatek plastikowe okna, super szczelne drzwi i mamy wręcz idealne warunki do rozwoju grzybów. Poniżej kilka fotografii - WIĘCEJ W GALERII GRZYBÓW
 
 
 
aspergillus niger
aspergillus niger
grzybnia zarodnikująca
grzybnia zarodnikująca
typowe miejsce
typowe miejsce
zagrzybione meble
zagrzybione meble
 
 
Grzyby domowe w odróżnieniu od grzybów pleśniowych mniej szkodzą użytkownikom lokali, a za to mogą w krótkim czasie spowodować znaczne uszkodzenia elementów drewnianych i drewnopochodnych w budynkach. Są szczególnie niebezpieczne w przypadku porażenia budowli drewnianych i budynków z elementami konstrukcyjnymi wykonanymi z drewna. W przypadku porażenia grzybem domowym aby określić rozmiar porażenia, zakres koniecznych napraw i sposób ich zwalczenia, konieczne jest wykonanie ekspertyzy mykologicznej lub mykologiczno-budowlanej. Ekspertyzy wykonywane są przez uprawionych inżynierów.   
 
 
grzybinia i sznury
grzybinia i sznury
g. domowy właściwy
g. domowy właściwy
stroczek łzawy
stroczek łzawy
grzyb piwniczny
grzyb piwniczny
 
    
Wykwity solne to utwory mineralne powstałe w wyniku krystalizacji soli. Sole rozpuszczane przez wodę penetrującą przegrodę budowlaną krystalizują się na jej powierzchni po odparowaniu wody tworzą "pleśniopodobne" utwory mineralne często mylone z grzybami pleśniowymi. Wykwity solne to nie grzyby, jednak podwyższona wilgotność może być przyczyną rozwoju prawdziwych grzybów-pleśni. Nie lekceważmy pojawiających się wykwitów solnych! Dla bezpieczeństwa budynków konieczne jest ustalenie przyczyn powstania wykwitów ich rodzaju oraz ustalenie źródła wilgoci i naprawa ewentualnych uszkodzeń. 
 
 
wykwity i purchle
wykwity i purchle
doskonały przykład soli
doskonały przykład soli
wilgotna przegroda
wilgotna przegroda
wykwit solny
wykwit solny
 
 
Purchle to zjawisko powodujące odseparowanie tynków od przegród budowlanych lub farb czy gładzi od tynków. Powoduje je wilgoć, a dokładnie zawilgocenie przegrody budowlanej. Pojawiające się purchle nie są grzybami ale warunki jakie je powodują mogą być powodem rozwoju grzybów. W przypadku pojawienia się purchli konieczne jest zdiagnozowanie przyczyny ich pojawienia się.
 
 
odseparowana farba
odseparowana farba
uszkodzone powłoki
uszkodzone powłoki
typowe objawy
typowe objawy
silne uszkodzenia
silne uszkodzenia
 
 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »